пятница, 20 марта 2020 г.



Карантин: уточнюємо плату за землю
Починаючи з 18 березня набув чинності «антивірусний» Закон України від 17.03.2020 р. № 533-ІХ*. Він, крім усього іншого, змінив порядок сплати у 2020 році земельного податку та орендної плати за державну і комунальну землю. У цій статті розповімо, яким чином на ці зміни мають відреагувати платники плати за землю.
Плата за землю — це складова податку на майно (п.п. 265.1.3 ПКУ). Для платників земельного податкупідставою для сплати є статус власника чи постійного землекористувача (п. 269.1 ПКУ), а для платників орендної плати — наявність договору оренди земельної ділянки (п. 288.1 ПКУ).
В умовах загальнонаціонального карантину, коли бізнес об’єктивно змушений згорнути чи принаймні уповільнити свою діяльність, законодавець люб’язно погодився звільнити платників земподатку та орендної плати від цих платежів. Що із цього вийшло? Давайте подивимося!
Які ділянки потрапили під звільнення?
Згідно з п. 524 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ (далі — п. 524) за період з 01.03.2020 р. по 30.04.2020 р. не нараховується і не сплачується плата за землю (земельний податку та орендна плата) за земельні ділянки фізичних та юридичних осіб, що використовуються ними в господарській діяльності
Це дуже цікаве уточнення.
По-перше, формально п. 524 виписано так, що тимчасове призупинення діяльності у зв’язку із карантином можна тлумачити в тому ключі, що ділянка вже не використовується у господарській діяльності і, відповідно, «карантинне» звільнення її не стосується. Звісно, законодавець мав на увазі зовсім інше — якщо використання землі до уведення карантину мало господарське спрямування, то саме на таку землю і має поширюватися це звільнення. Для прикладу, поле для гольфу, що належить спортивному клубові, звільнятиметься від земельного податку, навіть якщо клуб наразі припинив свою діяльність. Натомість, поле для гольфу, на якому час від часу розважаються засновники підприємства, під це звільнення не потрапляє.
По-друге, зазначена норма жодним чином не зачіпає єдинників. Вона ані розширює, ані обмежує те звільнення від земподатку, яке вони й так мають згідно з п.п. 4 п. 297.1 ПКУ.
По-третє, із визначення господарської діяльності (п.п. 14.1.36 ПКУ) випливає, що земельні ділянки, які знаходяться у власності звичайних фізосіб, узагалі проходять повз «карантинне» звільнення і за такі ділянки плата за землю в період карантину сплачуватиметься у звичайному порядку. Отже, під звільнення потрапляють лише земельні ділянки госпсуб’єктів, тобто юридичних осіб і ФОП Разом з тим слід мати на увазі, що такого суб’єкта права власності на землю, як ФОП, у цивільному законодавстві немає. Ба більше! Немає й такого платника плати за землю у податковому законодавстві. ПКУчітко визначає, що нарахування сум податку фізичним особам (отже, і фізособам-підприємцям у тому числі) проводять контролюючі органи (п. 286.5), а юридичні особи самостійно обчислюють суму податку і декларують свої податкові зобов’язання (п. 286.2). Тож і уточнюватися у зв’язку із карантинним звільненням мають лише «юрики». ФОП-землевласникам і землекористувачам зменшити плату за землю за березень — квітень мають податківці.
На жаль, маємо вже тривожний сигнал — див. інформаційний лист ДПСУ від 20.03.2020 р. № 7*, автори якого заявляють, що ФОП у частині нарахування та сплати земельного податку та орендної плати прирівняні до юросіб. А далі заводять свою давню пісню (див. БЗ 111.05): якщо ФОП мають правовстановлюючі документи на землю, такі особи також самостійно обчислюють плату за землю і подають податкову декларацію. Тим самим, схоже, натякають, що лише такі ФОП (яких, узагалі-то, не має існувати в природі, оскільки земля оформлюється не на ФОП, а на фізичну особу) можуть розраховувати на «карантинне» звільнення.
Решті ФОП фіскали можуть і не відкоригувати плату за землю, посилаючись на те, що на «фізиків» це звільнення не поширюється. Якщо станеться саме так, закликаємо вас звертатися до контролерів з вимогою провести перерахунок. Ну а далі, якщо знадобиться, позиватися на них до суду.
Як юрособам скористатися звільненням?
Наразі п. 524 надає їм право подати уточнюючу декларацію. І в ній відобразити зміну податкових зобов’язань із плати за землю за березень і квітень 2020 року.
Нагадаємо, що є два варіанти для подання «земельної» декларації — річний і місячний. Розглянемо окремо, як скористатися «карантинним» звільненням платникам при обранні кожного з двох варіантів.
Детальніше -  на сайті  iFactor.ua «Податки та бухгалтерський облік» за посиланням https://i.factor.ua/ukr/journals/nibu/2020/march/issue-26/article-107745.html .

Комментариев нет:

Отправить комментарий